Вхід

Продовольче забезпечення.
Завдання постачання військових частин та підрозділів продуктами харчування покладено на продовольчу службу, основним завданням якої є забезпечення з’єднань, військових частин, установ, військових навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України харчами, фуражем, а також організація харчування військовослужбовців за встановленими нормами.

Забезпечення особового складу продуктами харчування проводиться за нормами добового постачання (пайками), склад та харчова цінність (калорійність) яких встановлюється та оголошується провідними документами Міністерства оборони України.

Право на отримання продовольства мають:

- військовослужбовці строкової служби;

- військовозобов’язані (на період зборів);

- студенти вищих навчальних під час проходження ними навчальних зборів;

- плавсклад ВМС, робітники і службовці плавскладу та гідрографічної служби ВМС;

- льотний та інженерно-технічний склад авіації;

- військовослужбовці, які несуть бойове чергування.

Забезпечення особового складу продуктами харчування здійснюється за нормами добового постачання (пайками), склад та харчова цінність (калорійність) яких встановлюється Кабінетом Міністрів України і оголошується наказами Міністра оборони.
Норми добового постачання

Нормами добового постачання військовослужбовців називається кількість та асортимент продовольства, встановлені на одну людину на добу з визначеного виду пайка. Всього норм чотирнадцять:


  1. загальновійськова;

  2. льотна;

  3. морська;

  4. підводна;

  5. лікувальна;

  6. ліцеїстська;

  7. лікувально-профілактична;


8. додаткова норма для донорів;

9. дієтична;

10. загальновійськовий набір сухих продуктів;

11. автономне харчування;

12. бортове харчування для екіпажів літаків і вертольотів;

13. раціон харчування для особового складу, який зазнав лиха на морі і перебуває на рятувальних засобах колективного користування;

14. аварійний запас харчування для екіпажів літаків і вертольотів.
Додатковими нормами постачання визначаються кількість та асортимент продуктів, які видаються на харчування однієї людини на добу понад встановлених за основними нормами, з урахуванням ступеню складності проходження військової служби о/с.

Військовослужбовцям строкової служби, які мають зріст 190 см. і більше встановлюють додаткове харчування (половина добового пайка).

Склад та калорійність кожного пайка встановлюють з урахуванням умов виконання військовослужбовцями їх службових обов’язків. Продукти за нормами продовольчих пайків при триразовому харчуванні розподіляються за калорійністю: на сніданок – 30-35 %, на обід – 40-45 %, а на вечерю – 20-30%. У тих випадках, коли планом бойової підготовки передбачені заняття у нічний час, вечеря планується більш високого енергозмісту.
Продовольчій пайок

Військовослужбовці строкової служби, курсанти військових навчальних закладів, які не мають офіцерських звань, продовольчі пайки отримують, як правило, у вигляді готової їжі через їдальні військових частин та військових навчальних закладів. З 2008 року впроваджена система організації харчування особового складу Збройних Сил України суб’єктами середнього та малого бізнесу.

Прапорщики та військовослужбовці військової служби за контрактом продовольчі пайки, які їм видають, можуть отримати як у вигляді готового харчування (перебувати на котловому постачанні), так і одержувати грошову компенсацію замість продовольчого пайка. За минулий час продовольчий пайок чи грошова компенсація замість пайка видається не більш ніж за 30 календарних днів. Військовослужбовцям строкової служби, які мають зріст 190 см. і більше, виплату грошової компенсації проводять без урахування додаткового харчування (половини добового пайка).